TENTE SİSTEMLERİ

Otomatik Sistem Nedir?

Otomatik tente, sahip olduğu motorun sensörler ya da kumandalar aracılığıyla toplanması veya açılmasına yarayan sistemin bütünüdür. Otomatik tente sistemleri sabit tenteler haricinde tüm tente modellerinde kullanılabilmektedir.

Otomatik tenteler motor yardımıyla tente kumaşını ya bir ruloya sarar, ya da profiller aracılığıyla gerilmiş kumaşı kullanım alanının sonuna ya da başına toplarlar. Böylelikle istenilen bölge tamamen kapanır ya da açılır.

Detaylı bilgi için lütfen arayınız.

Motorlu Sistem Nedir?

Motorlu tente için kullanılan motorun kalitesi, sistemin ömrü için doğrudan etkili bir seçim olacaktır. Motorun kalitesi kadar doğru montaj ve işçilikte tentenin ömrünü uzatacaktır.

Fakat unutulmamalıdır ki! Tenteninizin ömrünü birinci dereceden kullanılan tente kumaşının türü belirler. Kullanılan tente kumaşı ne kadar kaliteli ise tentenizin ömrü de o kadar uzun olacaktır.

Yine son olarak, sabit yani dekoratif tenteler hariç tüm tente modellerinde motorlu sistemler uygulanabilir.

Kartal Sistem Nedir?

Bu model için aslında mafsallı tentenin bileşkesi de diyebiliriz. İmalat aşamasında tentecinizin uyarılarına ve tavsiyelrine uymanızda fayda görüyoruz. Çünkü çok fazla alanı kaplamak ve fiyatın uygun olmasına çalışmak görüntü kalitesini bozabilir.Hatta kumaşta sarkmalar meydana getirebilir.

Fakat uygulama standartlarına uyarak yapılacak bir çift açılır tente mekanınızı oldukça şık gösterebilir. Portotif yapılabilmesi ve farklı şekillerde uygulanması önemli bir avantaj olmasına rağmen, gerçek avantajının raylı tente ve TSPQ tenteye oranla oldukça ekonomik olmasıdır.

Kullanılacak kumaş türü olarak akrilik kumaş fiyat performans bakımından en uygunu kabul edilebilir. Fakat bu seçim tamamen sizin zevkinize ve ekonomik durumunuza bağlı olarak değişebilir.

Kasetli Sistem Nedir?

Tente kumaşını profil içersine sıkıştırmak suretiyle açılan mafsallar yardımıyla, bu profilin kasetin üzerine kapanarak tente kumaşını gizlemesinden ötürü kasetli tente modeli diye adlandırılır.

En büyük avantajı tente kumaşını profil kasetin içinde saklaması sayesinde kumaşın uzun ömürlü olmasını sağlar. Fakat bazen bu dejavantaj da sağlayabilmektedir. Çünkü ıslak bir şekilde kapanmış tente kapalı yerde kurumaya maruz kalacağından koku, küf yapabilmekte hatta kumaşın birbirine yapışarak deformasyona uğramasına neden olabilmektedir.

Bu tür tente kullanmak görüntü bakımından derli toplu gözükmesinden ötürü tercih edilmekte fakat biraz dikkatli kullanım istemektedir. Tente kumaşı için bir kısıtlama söz konusu değildir. Piyasada çok farklı şekillerde bulunmaktadır. Tentecinize bu konuda danışmanızı ve hangi tente modeline tentecinizin tavsiyeleri doğrultusunda karar vermenizi öneririz.

Dekoratif Sistem Nedir?

Ölçüleri alınan kapı girişi, pencere gibi güneş ışığını kırmak amacıyla duvara sabitlenerek yapıldığından sabit ya da resimde görüldüğü gibi ayrı bir dekor havası verdiği için de dekoratif tente olarak bilinmektedir.

Tente kullanımının bir kültür olduğunu ve gelişmiş Avrupa devletlerinde çok daha yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Elbette ülkemizde ekonomik nedenlerden tente yapımı henüz tam olarak kültür olarak oturmuş sayılmaz. Bu bakımdan ele alınıldığında tente yaptırmak isteyenlerin karşılaşacakları en büyük sorun, tente alternatiflerinin veya tavsiyelerinin kısıtlı oluşudur. Tentecinizle yapacağınız görüşmelerede genellikle “işinizi görür” veya “daha ekonomik olur” cümleleri aslında bazı gerçekleri saklamaktadır. Bu sözler “çok zevksizsiniz” veya “görsellik veya güzel görünmek için cimrilik ediyorsunuz” manasına gelebilir.

Yani işin gerçeği tente yaptırmaya karar veren birinin, yapılacak tentenin uygulanacak mekana artı bir değer katacağını bilmesi gerektiğidir. Uygulamayı henüz yapmadan önce sanal ortamda görmek, kendi ya da başka bir örneğin kendi mekanında nasıl görüneceğini önceden bilmek büyük avantaj sağlayacak ve olası hayal kırıklıklarını engelleyecektir.

Dekor için yapılan uygulamalarda tavsiyemiz, renk seçimi ve modelin mekana olan uyumunun doğru olmasıdır. Bu da size yön verecek olan tentecinizle yapacağınız istişare ile mümkün olabilir.

Mafsallı Sistem Nedir?

Mafsallı sistem denilince aklınıza eklemli bir şey geliyor, ilk bakışta. Bu kısmen doğru. Fakat bu eklem iki dirseğin dışa doğru açılması olarak algılanmalıdır.

Maksimum üç metre öne ve altı metre genişliğe açılım yapılabilir. Bu bizim tavsiyemizdir. Mesafeler bir miktar daha artırılabilir. Fakat her artışın tentenin kumaşında potların olmasına ve sarkmalara neden olacağını unutmamak gerekir.

Elle çevirerek kapatılıp açılacağı gibi resimdeki gibi motorlu ve uzaktan kumandalı olarak da açılıp kapanabilir. Ülkemizde en yaygın kullanılan tente türüdür diyebiliriz. Pek fazla sıkıntı çıkarmamasına rağmen kullanılan malzemenin kalitesi ömrünü doğrudan etkiler.

Genel olarak her tentenin kumaşı ve kullanılan aparatların kalitesi tente ömrünü etkiler. Bu nedenle OZİ BRANDA tente kalite belgesi olmayan ürünler kullanmamakta ve bir çok tente parçasının imalatını kendisi yapmaktadır. Kullandığı ürünleri yine kendi imalathanesinde boyamaktadır.

MAFSALLI TENTE

Mafsallı tente adı mafsal yani eklem adından gelmektedir. Tentenin bir dirsek gibi hareket eden kollarının dışa doğru düzelerek açılmasıyla olduğundan mafsallı yani eklemli tente adını almıştır.

Mafsallı tentenin eğiminin montaj sırasında belirlendiğini söyleyebiliriz. Amaç sadece güneşten korunmak ise montaj eğimine gerek kalmayabilir. Yağmurdan da korunma açamlanıyorsa tentenin kumaşının sarkmasını önlemek için hafif bir eğim verilebilir.

Mafsallı tentenin açılan kolları maksimum 3.5 metreye kadar öne doğru uzayabilir. Fakat bu tente boyunun altı metre olması durumunda sağlanabilir. Alacağınız tentenin mafsallı olmasına karar vermeniz, aslında en doğru kararı verdiğiniz anlamına gelmez. Çünkü tente ebadınız mafsallı tente yapımı için uygun ölçüleri taşımayabilir. Ayrıca üç metreye kadar yapılacak bir tentenin iki metre ya da 1.85 metreden büyük herhangi bir ebatta olması durumunda da ödeyeceğiniz ücret değişmez. Yani 1.85 boyundaki mafsallı tente için ödeyeceğiniz rakamla 3 metrelik mafsallı tente için ödeyeceğiniz rakam arasında önemli bir fark olmayacaktır.

Mafsallı tenteyi dilerseniz motorlu, güneş ve rüzgar sensörlü tente olarak imal edebilmekteyiz. Bu sayede tenteyi kapatıp açmak için vakit kaybetmenizi önleyebilir, hatta tentenizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Elbette motorlu sistemler için uzaktan kumandalı olarak da tentenizi kontrol edebilirsiniz. Mafsallı tenteler için özel bir tente kumaşı bulunmamakla birlikte dilediğiniz tente kumaşı ile imalat yapabiliriz.

HARİTA